fbpx

Jsem dřevák a nehodím se na tanec.

Než tímto způsobem nad sebou zlomíte hůl, je vhodné se detailněji podívat, jak jste tento dojem získali. Pochází snad tento dojem z tanečních? Možná že nemáte na tuto svou životní zkušenost nejlepší vzpomínky. Do tanečních se většinou chodí v určitém věku tak trochu na povel. Tento typ hromadných lekcí je z mnoha důvodů ne úplně optimální pro opravdovou výuku tance.

tanec dřevák

Do značné míry je to v našich zeměpisných šířkách především společenská událost. Samozřejmě se všemi „stresíky“, které z toho pro náctileté, kteří se těchto kurzů účastní vyplývají. Mladíci jsou většinou poprvé navlečeni do společenských obleků, v nichž se ne vždy cítí dobře a které ne vždy jsou nejvhodnější pro pohodlný pohyb. Mladé slečny sice asi mají s šaty méně problémů, ale k tomu patřící střevíčky na vysokém podpatku dokáží vše poněkud zkomplikovat.

… obavy a trapasy

Když k tomu přičteme, různé zcela zbytečné obavy z trapasů a pochyby mladých lidí, kteří svou životní dráhu teprve nastupují a teprve se „hledají“. Dále to lehce to znásobíme tím, že na takto hromadně vedených lekcích se prostě nemůže lektor věnovat všem. Není divu, že výsledek je v řadě případů velmi rozporuplný. Velmi mnoho frekventantů, ač se alespoň nějaké základy naučí, odchází z tanečních s přesvědčením, že tanec není nic pro ně.

S takovýmto dojmem a předsudkem vůči sobě pak žijeme a tanci se spíše cíleně vyhýbáme, díky tomu že jsme si sami ve své mysli stanovili hranici, svůj limit. Občas si dokonce svou, ve většině případů mylnou domněnku potvrdíme, například když nás přátelé, kteří tanec mají rádi pozvou na zaručeně výbornou akci. Snažit se včlenit do společnosti lidí, kteří již určitou zkušenost s tancem mají, je asi jako pokusit se nastoupit do rozjetého vlaku, většinou to skončí neúspěchem a my sami sebe utvrzujeme v přesvědčení, že nám to prostě nejde. V ten moment nevidíme, kolik úsilí a času se skrývá za tanečním uměním našich přátel.

drát hranice

… vytváříme si imaginární bariéry

Takto si mnoho lidí sami vytvoří bariéru, za kterou nejdou, aniž by tanec jako sport nebo volnočasovou aktivitu opravdu vyzkoušeli. Tanec nevyžaduje žádné zvláštní fyzické předpoklady, které by nás předem z tohoto sportu diskvalifikovali. Tančí dokonce lidé na vozíčcích, tančí dokonce lidé se silně zhoršeným zrakem nebo i sluchem. Lze provozovat mnoho druhů tance na velmi různorodých úrovních od „hobby“ úrovně až po nejvyšší závodní úrovně. Proč tedy právě Vám by měla být schopnost tančit z nějakých záhadných důvodů být odepřena?


„Mysl nemá hranic, kromě těch, které si sami vytvoříme.“— Napoleon Hill

 

Samozřejmě každý jsme jiný. Každý máme jinou míru talentu a dovedností, lze tedy též očekávat, že různí lidé budou v osvojování si taneční techniky postupovat různě rychle. Některé z tanců budou pro ně jednodušší a některé naopak obtížnější.

… talent není rozhodující faktor

Někdo je schopen si poměrně rychle osvojit základy, ale vyšší úrovně techniky již zvládá velmi pomalu a ztěžka. Jiní sice mají třeba pomalejší start. Po osvojení a pochopení základů však sami sebe překvapí, jak rychle jsou schopni tanečně růst, a na jakou úroveň jsou schopni se dostat.

Pokud byste se ptali trenérů, určitě by dokázali vyprávět o tanečnících, jejichž počáteční progres byl velmi příznivý, nicméně záhy se jejich vývoj zbrzdil a dnes již netančí. A naopak o tanečnících, kteří postupovali pomalu krůček za krůčkem a dostali se až do těch nejvyšších tanečních sfér.

Pro zvládnutí taneční techniky není zdaleka rozhodující talent, nebo nějaké fyzické předpoklady. Většina trenérů a sportovců se shoduje na tom, že míra talentu má na konečný výsledek přibližně 5%-ní vliv. Daleko větší váhu má vaše vize, touha, přání tančit. Zkuste se tedy zasnít, pokud máte v mysli ten obraz, vidíte ve své mysli sami sebe, jak tančíte, jste předurčeni k úspěchu.

zasnít se

… zkuste se zasnít

Někomu se může zdát podivné, že vyzývám ke snění, ale právě kreativní snění je klíčem k úspěchu. To pochopil například Walt Disney nebo Albert Einstein.


„Všechny naše sny se mohou stát skutečností, pokud máme odvahu je následovat.“— Walt Disney

 

Zavřete tedy na chvíli oči a představte si sami sebe na tanečním parketu, hraje hudba a tančíte. Z každého Vašeho pohybu vyzařuje jistota a elegance, pohledy Vašich přátel, ale i zcela neznámých lidí, vás obdivně provází. Vše si představte živě, barevně. Jaké to je? Jak se cítíte? Uchovejte si ten obraz a pocity. A pak procitněte a učiňte první krok, na cestě za Vašim snem, například si objednejte některý z kurzů Taneční školy Easy to Dance 😊, kupte si svou první taneční obuv, ….

Stejně jako v jakémkoliv jiném sportu nebo činnosti je nejdůležitější mít cíl, svoji vizi. Kdo má vizi, cestu ke svému cíli najde. Ta cesta samozřejmě může být obtížná a křivolaká, ale pokud jste rozhodnuti postupovat vpřed, bude Vám vaše cesta dobrodružstvím, díky kterému budete poznávat nové přátele. Taneční škola Easy to Dance Vám bude na této cestě vytrvalým průvodcem a rádcem, který Vám pomůže se v tanečním světě orientovat a dostat se co nejjednodušší a nejpříjemnější cestou k Vašemu cíli.

 

Pokud chcete proniknout do světa tance více, navštivte naše individuální lekce nebo jeden z našich kurzů a přesvědčte se o tom, jaké je to umět tančit!
Co na to říct, snad jen: „Najděte svou lásku k tanci, jednodušší už to nebude!“.

standardní tanec