fbpx

Latinskoamerické tance? Co jsou vlastně zač? 

Známé pro smyslné pohyby a sex-appeal vyzařující z tanečníků a tanečnic. Latinskoamerické tance získavají oblíbenost na tanečních sálech po celém světě. Filmy o latinskoamerických tancích, především ty, co zobrazují jejich krásu a umění se zdají být oblíbené jak mezi tanečníky, tak i netanečníky. Možná se to zdá poměrně snadné, ale stojí za tím hodně dřiny.

latinskoamerické tance, samba, cha-cha, rumba, paso doble, jive

Základy latinskoamerických tanců

Latinskoamerický tanec je název kategorie tanečního stylu, který má kořeny v původních latinských tancích. V kombinaci s dalšími evropskými a africkými vlivy se tak vyvinul do dnešní podoby. Počátek tohoto oddělení od tradičního pojetí latinských tanců můžeme datovat koncem 15. století.

Latinskoamerické tance se skládají z následujících pěti tanců: Cha-cha, Rumba, Samba, Paso Doble a Jive. Tyto tance si získaly u tancechtivé veřejnosti velkou oblibu, a tak si je můžete užívat na tanečních sálech po celém světě.

Cha-cha

  • Energetický tanec v rytmu autentické latinské hudby nebo latinského popu. Jeho latinská odnož je Mambo.

Rumba

  • Rumba je známá jako „tanec lásky“. Tančí se na romantické latinské písně. Poměrně zábavný a pomalý tanec, který je lehké se naučit. Její rytmus má své kořeny mezi africkými rytmy.

Samba

  • Jeden z nejtěžších latinskoamerických tanců, často obtížně zvládnutelný i pro profesionální tanečníky. Jeho obtížnost spočívá v tzv. „bounce movement“ – pravidelně opakující se kontrakce v oblasti břicha. Jedná se o živý brazilský tanec mající kořeny v tradiční brazilské sambě.

Paso Doble

  • Paso Doble znamená v překladu ze španělštiny „dva kroky“. Tento tanec se významně odlišuje od ostatních latinskoamerických tanců díky svému pochodovému charakteru. V tomto tanci jde především o znázornění španělského toreadora v roli tanečníka a mulety potažmo býka v roli tanečnice. Paso Doble má své kořeny ve španělské koridě a jejích býčích zápasech.

Jive

  • Jedná se o velmi rychlý a rytmický tanec, který v mnohém vychází ze swingu. Avšak swing není jediný taneční styl, který se promítl do jeho utváření. Svou roli zde hrály i taneční styly jako rokenrol, jitterbug, boogie-woogie a černošské tance.

Ve srovnání s jinými tanci jsou latinskoamerické tance zpravidla rychlejší, smyslnější a rytmicky výraznější a dovolují poměrně variabilní pojetí daného tance, které je závislé na tom, co daný taneční pár chce divákům předat. Latinskoamerické tance jsou určeny pro páry, typicky pro muže a ženu. Partneři někdy tančí v uzavřených, těsných pozicích a někdy se zas drží pouze za jednu ruku. Svižné rytmy a hravé pohyby způsobují, že je někdy i dechberoucí je pouze sledovat.

Už věříte, že latinskoamerické tance mohu být jak zábavou, dřinou, ale také zároveň skvělým odreagováním od strastí běžného života? Pokud chcete proniknout do světa tance více, navštivte naše individuální lekce nebo jeden z našich kurzů a přesvědčte se o tom, jaké je to umět tančit. … Co na to říct, snad jen „Najděte svou lásku k tanci, jednodušší už to nebude!“.